Warkocz, symbol i znaczenie

Od zawsze kobiety, ale również i mężczyźni, długie włosy zaplatali w bardziej lub mnie skomplikowane sploty. Często dla zwykłej wygody, ale też niejednokrotnie człowiek nadawał splotom dodatkowe, głębsze znaczenia.

Według ogólnej definicji warkocz to – uczesanie z trzech (lub więcej) pasm długich włosów, zabezpieczone przed rozplątaniem wstążką, rzemykiem, gumką itp. W tradycji europejskiej włosy splatano w jeden warkocz z tyłu głowy lub dwa , symetryczne po prawej i lewej stronie głowy. Niejednokrotnie upinano je dodatkowo w koki. W kulturach afrykańskich preferowane są fryzury z bardzo wielu cienkich warkoczyków, zaplatanych tuż przy skórze głowy. W niektórych szczepach Indian odpowiednie zaplatanie warkoczyków ściśle wiązano z okresem panieńskim, a potem z małżeńskim.

Sylwia, Warkocz holenderski wpleciony w romantyczny kok z loków, make up i fryzura Kiuru Visage

Warkocz angielski wkomponowany w rozpuszczone falowane włosy, fryzura Kiuru Visage

Warkocz holenderski, fryzura Kiuru Visage

Kobiety z długimi włosami rozpuszczonymi, związanymi, czy splecionymi, bezsprzecznie zwracają uwagę zarówno mężczyzn jak i kobiet. Długie włosy symbolizują sferę emocjonalną i duchową oraz takie cechy jak stabilność, cierpliwość, stałość i siła. W niektórych kulturach uważa się włosy za przedłużenie energii umysłu, miejsce kumulacji boskich lub kosmicznych mocy. Wierzy się w  tajemną siłę zawartą w paśmie splotów, warkocz niejako kumuluje energię z kosmosu, ale także chroni przed niekorzystnymi mocami z zewnątrz.

Warkoczyk holenderski jednostronnie dobierany, fryzura Kiuru Visage

Kłos jako ubogacenie rozpuszczonych loków, fryzura Kiuru Visage

Długi warkocz w kulturze słowiańskiej jednoznacznie oznaczał stan panieński. Istniał specjalny obrzęd w wieczór przed ślubem zwany „rozplecinami” lub po prostu „warkoczem”. To wieczór, gdy panna młoda ostatecznie żegnała się z panieństwem. Najpierw zaplatano jej warkocz, przyozdabiając bogato np. kwiatami, wstążkami i przykrywając głowę chustą.

Następnie przyjeżdżał orszak weselny i następowało uroczyste zdjęcie chusty i rozplecenie warkocza.

Odmian warkoczy jest wiele. Najpopularniejsze to:

warkocz angielski – trzy pasma włosów przekładane jedno ponad drugie. Najbardziej znany i najłatwiejszy z warkoczy.

kłos – dwa pasma przekładane na przemian, z prawej na lewo i z lewej na prawo. Powstaje splot, przypominający kłos zboża.

warkocz francuski, tzw. dobierany, umiejscowiony blisko skóry głowy. Zasada plecenia jak przy angielskim, z tym że do każdego kolejnego przełożenia dobierane jest nowe pasemko włosów. Można dobierać pasemka z obu stron, ale także tylko z jednej strony splotu.

warkocz holenderski, czyli inaczej odwrócony francuski, daje efekt bardziej wypukłego, wyraźniejszego w fakturze. Zasada jak przy francuskim tylko przekładanie pasm wykonuje się nie nad, a pod środkowym pasmem.

Sonia, warkocz francuski przechodzący w kłos, fryzura Kiuru Visage

Warkocz holenderski przechodzący w kucyk, fryzura Kiuru Visage

Wykorzystując powyższe rodzaje warkoczy możemy tworzyć z fryzur prawdziwe cuda. Koki z warkoczy, koszyczki, korony, warkocz który płynnie przechodzi w kucyk, a nawet wplatać warkocz w inne formy upięcia. Możemy łączyć przy jednej fryzurze różne rodzaje warkoczy, np. zaczynamy od czubka głowy warkoczem francuskim, dobierając pasemka schodzimy w dół głowy i płynnie kończymy splot kłosem. Fryzury z udziałem warkoczy weszły do kanonu fryzur ślubnych i wyraźnie zagościły w nim na dobre. W warkoczach bowiem jest ukryte znaczenie, jest siła i moc, dziewczęcość i kobiecość. Są one po prostu atrakcyjną i nigdy nie nudzącą się ozdobą głowy.

Autorka artykułu, fryzur oraz zdjęć : Katarzyna Skowronek-Ajchstet, KIURU Visage www.kiuruvisage.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *